Weekendowe Warsztaty Medytacji Osho
   
   
  Ośrodek Zen Kwan Um

Warszawa-Falenica, ul. Małowiejska 22/24

Warsztat trwa dwa dni (sobota godz. 11-19, niedziela godz. 8-16), istnieje możliwość przenocowania w Ośrodku. 
 

Medytacje Osho to techniki zaproponowane przez mistrza duchowego: Osho, który uznał, że klasyczne techniki medytacji – polegające na pracy z umysłem - należy wzbogacić o elementy ruchu i pracy z emocjami.

Medytacje Osho pomagają nam wejść kontakt z ciałem, a także stanowią ujście dla napięć i tłumionych emocji. Część medytacji Osho to techniki zaczynające się od ruchu, gdzie pobudzamy energię ciała, następnie nawiązujemy kontakt z emocjami, doświadczamy ich, wyrzucamy z siebie napięcie. W końcowych fazach medytacji uspokajamy umysł.

Techniki medytacji Osho można wykonywać samemu, ale jeszcze większej mocy nabierają w grupie, która swoją energią wspiera proces oczyszczenia. Do uczestnictwa w zajęciach nie jest potrzebne uprzednie doświadczenie medytacyjne - warsztat jest skierowany zarówno do osób "początkujących", dla których jest to pierwsze zetknięcie z medytacją, jak i do osób, które pragną pogłębić swoją dotychczasową praktykę medytacyjną. Nie trzeba posiadać świetnej kondycji fizycznej: program warsztatu jest dostosowany zarówno do osób 20-letnich, jak i 60-letnich.

Oprócz aktywnych form medytacji Osho, będziemy także praktykować statyczne, relaksujące formy medytacji. Dowiesz się, jak odprężać ciało, jak uspokajać emocje, jak zachowywać równowagę umysłu.

 

             
 

O warsztacie:

Podczas warsztatów prezentowane są techniki medytacji Osho, które stanowią trzon codziennych praktyk w Aszramie Osho w Punie, i są pomocne w:

* pobudzaniu energii, harmonizowaniu emocji: medytacja Dynamiczna, Kundalini, Nataraj

* rozwijaniu intuicji - Mandala

* oczyszczaniu ciała - Gourishankar

* harmonizowaniu czakramów: Dźwięki Czakr, Oddychanie Czakrami

* pracy nad uważną świadomością: Vipassana,  Zazen, Nadabrahma

* harmonizowaniu półkul mózgowych - No-Dimensions

Poza tym prezentowane są także mniej znane techniki Osho (m.in. Znikanie, Błękit, Bambus, No-Mind, Medytacja Lunatyka).

Oprócz zapoznawania uczestników z technikami medytacji Osho, podczas warsztatu główny nacisk kładziemy na uważną świadomość, bycie "tu-i-teraz", uwrażliwianie zmysłów - rozwijanie świadomości sensorycznej.

Warsztaty prowadzi:


- - uczeń Osho od 1988 roku (otrzymał "duchowe" imię - Bodha). W roku 1991 w Aszramie Osho w Indii uzyskał certyfikat do prowadzenia medytacji Osho. Od 25 lat prowadzi Warsztaty Medytacji Osho, m.in. w Indiach i Niemczech.
Założyciel Fundacji Przyjaciół Osho, tłumacz książek Osho ("Nirwana" i "Budda drzemie w Zorbie").
Autor dwóch tomików poezji.

 

Opłata 370 zł (dla osób, które kiedykolwiek uczestniczyły w Falenicy w warsztatach organizowanych przez Fundację Przyjaciół Osho - opłata zniżkowa 280 zł).

Zapisy na warsztat: Fundacja Osho
osho@prokonto.pl
tel. 25-7525543
kom. 602 344 999

 

Opinie uczestników:

„Przyjechaliśmy do Polski na jeden z warsztatów Fundacji Osho. Byliśmy najpierw zdumieni, że nie zaczynamy od klasycznej medytacji Kundalini, tylko od ćwiczeń relaksacyjnych, po których płynnie przechodzimy od relaksacji do medytacji dynamicznej, to powrót do nauki „języka ciała”, dopiero potem następuje Kundalini i Vipassana.

25 uczestników uczy się w trakcie trwania warsztatu także innych technik medytacji np. podczas tańca, intonowania dźwięku, oddychania. Szczególnie podoba nam się atmosfera, która sprzyja intensywnej uważności i koncentracji. Prowadzący warsztat - Norbert  - w naturalny, niewymuszony sposób buduje klimat ciepła i uważności również podczas przerw pomiędzy klasycznymi technikami medytacji Osho.

Ćwiczenia fizyczne pomiędzy medytacjami pokazały wyraźnie, że „ tu i teraz” jest dokładnie tam, gdzie jest moje ciało i nigdzie indziej.  Podczas medytacji uwaga zakotwiczona jest zarówno w ciele, jak i w uważnej obserwacji tego, co dzieje się w danej chwili w przestrzeni sali do medytacji. Pomiędzy klasycznymi medytacjami Osho leżymy na plecach i skanujemy swoje ciało od stóp do głów, poruszamy się uważnym chodem Zen po sali, wykonujemy proste ćwiczenia Tai-Chi. Medytacje przebiegają w sposób bardzo miękki i relaksacyjny.

Nie chodzi o to, aby dążyć do jakiegoś celu, tylko należy po prostu być uważnym wobec tego, co w danej chwili dzieje się w twojej głowie, sercu, ciele.

Atmosfera sprzyjająca medytacji panuje w całym pomieszczeniu, gdzie odbywają się zajęcia. Obserwując pracę Norberta, ma się wrażenie, że bardzo dobrze wie, co robi. Wydaje się, że prowadzi medytacje od... stu lat."

miesięcznik „Osho Times” nr 05/2008
www.oshotimes.de

_________________

Każdy, kto chce podążać otwartą ścieżką medytacyjną, prędzej czy później napotyka Osho. Jest w nim i jego metodzie pewna prosta siła: potrafi docierać do serca i umysłu człowieka Zachodu. Byłem na kilku warsztatach medytacyjnych prowadzonych przez Norberta , przeczytałem także parę książek Osho. Wcześniej spędziłem trochę czasu w klasztorze tybetańskim w Sonadzie w Himalajach Wschodnich u Kalu Rimpocze. Znam też co nieco praktykę polskich szkół buddyjskich. I zamierzam uczestniczyć co roku w warsztatach Osho:

Dlaczego Osho?

Metoda Osho uwzględnia także potrzeby ciała fizycznego. Nasze ciała są często zablokowane przez stres, brak właściwego ruchu, niepokój wewnętrzny czy wynikające z tego kłopoty zdrowotne.

Zaletą metody Osho jest płynne i naturalne przejście w głębsze stany świadomości, gdzie medytacja rodzi się spontanicznie i nie natrafia już na bierny opór świadomości, a zneutralizowane ciało oraz umysł podążają ścieżką poszukiwań w sposób swobodny i nieskrępowany.

Dlaczego Norbert?

Norbert posiada zdolność, czy może dar, bezpośredniego i jasnego przekazu nauk Osho. Wielokrotnie obserwowałem jak silne działanie mają jego warsztaty na uczestników.

Oczyszczające, energetyzujące doświadczenie godne polecenia wszystkim zainteresowanym rozwojem duchowym lub zmianą jakości swojego życia!

 Michał Nanowski

_________________

Warsztaty Osho odmieniły totalnie moje życie. To niesamowite przeżycie, szukałam takiej drogi. Jestem bardzo wrażliwa i wyczuwam różne energie. Bardzo silnie poczułam opiekę i obecność prowadzącego na tych warsztatach i nie ukrywam momenty były filmowe, czułam podczas tych zajęć coś szczególnego, magicznego. Pragnę nad tym pracować i skupić się wyłącznie na teraźniejszości, by nie umknęła.

To szalenie trudne - wrócić do codzienności, pogoni, ale dzięki tym warsztatom zatrzymałam się, uspokoiłam i mogłam wejrzeć w siebie...

Magda

_________________

Warsztaty Osho prowadzone przez Norberta są dla mnie zjawiskiem wyjątkowym zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Nie wiem na ile jest to zasługa samych technik, a na ile prowadzącego. Wiem natomiast jak na mnie wpływają i co mi dają. Po każdym warsztacie czuję wyraźne odprężenie w każdej części ciała z doznaniem jakby "fizycznego odtrucia w mięśniach". Wyjątkowo wyraźne jest w moim przypadku rozluźnienie twarzy i części czaszkowej głowy, co w bardzo pozytywny sposób wpływa również na psychikę i myślenie. Związane z tym jest wyraźne jakby spowolnienie tempa upływu czasu, uspokojenie procesu myślenia.

Uczestnictwu w warsztatach towarzyszą u mnie również często bardziej wyjątkowe zjawiska. Najważniejszym dla mnie było puszczenie pewnych blokad psychicznych. Czułem jak ulegały one rozwiązaniu podczas medytacji. Po tym warsztacie rozwiązaniu uległa również sytuacja, która "zalegała mi w psychice i w życiu" od ok. 20 lat.

 Andrzej Ciechulski

_________________

Warsztaty są spoko, prowadzący OK , techniki mocarne, ogólny luzik. To co mi dają takie warsztaty, można docenić po powrocie do tzw. "normalnego życia".

Irek Piwowarski

_________________

Warsztaty Osho są dla mnie jak podróż do innego świata - krainy spokoju, wyciszenia, uważności, spojrzenia w głąb siebie. W ciągu tych dni zrzucam z siebie całomiesięczny stres, te zajęcia są jak ożywczy wieczorny prysznic po całym dniu wyczerpującej, napiętej pracy. "Uzależniłam się" od tych warsztatów, zrzucają ze mnie wszystkie problemy, ładują mnie energetycznie, dając siłę, radość a jednocześnie wyciszenie i spokój.

 Małgorzata Kraślik